Description :
Product Details**
| Global Product Type | Art Pencils |
| Retractable | No |
| Eraser (Yes/No) | No |
| Color Family | Multicolor |
| Numeric Graphite Scale | #3 |
| HB Graphite Scale | H |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Graphite Color(s) | Assorted |
| Graphite Color Assortment | Black,Blue Violet,Dark Orange,Grass Green,Lemon,Light Blue,Peach,Prussian Blue,Prussian Green,Raw Umber,Reddish Brown,Red Orange |
| Pencil Barrel Color(s) | Assorted |
| Pencil Barrel Color Assortment | Black,Blue Violet,Dark Orange,Grass Green,Lemon,Light Blue,Peach,Prussian Blue,Prussian Green,Raw Umber,Reddish Brown,Red Orange |
| Pencil Barrel Material | Wood |
| Pencil Grip Type | Smooth Round |
| Graphite Diameter | 1.98 mm |
| Pocket Clip Indicator | No |
| Art/Drafting Pencil Grade | Art/Design Student |
| Pre-Sharpened Woodcase (Yes/No) | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | ID |
| Carton Weight | 17 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 96 PK |
| Pack Quantity | 12 EA |
| UPC | 072512245620 |
| UNSPSC | 44121707 |
| Weight | 0.1 lbs. |
| Length | 7.2 in |
| Height | 0.5 in |
| Width | 3.5 in |










Reviews
There are no reviews yet.