Description :
Product Details**
| Global Product Type | Manual Binding Machines |
| Binding Spine Type | Comb |
| Maximum Binding Edge | 12″ |
| Color(s) | White |
| Binding Sheet Capacity | 150 |
| Punching Sheet Capacity | 15 |
| Machine Width | 17.69″ |
| Machine Depth | 9.81″ |
| Machine Height | 3.13″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | Starter Kit |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 17 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 043859639342 |
| UNSPSC | 44102804 |
| Weight | 16.5 lbs. |
| Length | 20.38 in |
| Height | 6.13 in |
| Width | 14.38 in |










Reviews
There are no reviews yet.