Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Monthly |
| Edition Year | 2023 to 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Multicolor |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 14-Month (Dec to Jan) |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Theme | Floral Watercolor Artwork |
| Cover Color(s) | Multicolor |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Sheet Color(s) | White |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Printed with vegetable-oil-based ink. Acid-free paper. Processed Chlorine Free (PCF). |
| Compliance Standards | Processed Chlorine Free (PCF) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 50% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Country Of Origin | CA |
| Carton Weight | 24 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 50 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 069775689544 |
| UNSPSC | 44112004 |
| Weight | 0.47 lbs. |
| Length | 11.375 in |
| Height | 0.281 in |
| Width | 9.25 in |











Reviews
There are no reviews yet.