Description :
Product Details**
| Global Product Type | Standalone Burglar Fire Safes |
| Lock Type | Tubular Key,Electronic |
| Safes Capacity (text) | 3 cu ft |
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Light Gray |
| Fire Rating | Class 350,UL 1 Hour/1700° F |
| Inner Width | 15″ |
| Outer Width | 20.5″ |
| Outer Depth | 22″ |
| Outer Height | 34.5″ |
| Inner Depth | 13″ |
| Inner Height | 26.63″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | UL Classified for Fire Endurance (1 hour at 1700°F/927°C) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Locking Drawer, Multi-Positional Shelf and Five Live-Locking Bolts—Secure items within the safe. |
| Country Of Origin | KR |
| Carton Weight | 352 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 049074004569 |
| UNSPSC | 46171506 |
| Weight | 352 lbs. |
| Length | 22.88 in |
| Height | 37.81 in |
| Width | 21.69 in |










Reviews
There are no reviews yet.