Description :
Product Details**
| Global Product Type | Specialty Envelopes |
| Seam Type | Weld |
| Flap Type | Cheese Blade |
| Security Tinted | No |
| Envelopes/Mailers Closure | Fold-Over |
| Color Family | Multicolor |
| Opening | Open Side |
| Exterior Material(s) | Polypropylene |
| Envelopes/Mailers Exterior Dimensions | 9.75 x 11.63 |
| Color(s) | Assorted |
| Color Assortment | Blue,Green,Purple,Red,Smoke,Yellow |
| Expansion | 1.25″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 13 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 PK |
| Pack Quantity | 6 EA |
| UPC | 086486896696 |
| UNSPSC | 44121505 |
| Weight | 0.45 lbs. |
| Length | 11.63 in |
| Height | 0.69 in |
| Width | 9.75 in |











Reviews
There are no reviews yet.