Description :
Product Details**
| Global Product Type | Artist’s Chalk |
| Age Recommendation | Ages 3 and Up |
| Number of Colors | 12 |
| Color(s) | Assorted |
| Length | 4″ |
| Diameter | 1″ |
| Color Assortment | Dark Blue,Gray,Light Blue,Light Yellow,Lime,Orange,Pink,Purple,Tan,Teal,White |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Package Includes | Carrying Case |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 27 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 ST |
| Pack Quantity | 52 EA |
| UPC | 021196017528 |
| UNSPSC | 44121710 |
| Weight | 3.36 lbs. |
| Length | 13.38 in |
| Height | 4.25 in |
| Width | 4.62 in |









Reviews
There are no reviews yet.