Description :
Never miss capturing a moment. Energizer® 123 Photo Batteries deliver precise, long-lasting performance to your camera and photo equipment. But it doesn’t stop at photos. These lithium batteries can also power up high-tech flashlights, digital cameras, digital camcorders, smart home devices, flash units, and lasers, and more. With a storage life of up to 10 years, you can be sure they’ll stay fresh until you need them. They’re the perfect batteries for a picture-perfect life.
Product Details**
| Global Product Type | Specialty Batteries |
| Battery Size | 123 |
| Battery Type | Specialty |
| Voltage | 3 V |
| Material(s) | Lithium Manganese Dioxide |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 3 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 PK |
| Pack Quantity | 2 EA |
| UPC | 039800082725 |
| UNSPSC | 26111711 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.108 lbs. |
| Length | 3.5 in |
| Height | 0.7 in |
| Width | 3.5 in |










Reviews
There are no reviews yet.