Description :
Product Details**
| Global Product Type | Covered Boxes & Bins |
| Number of Compartments | 1 |
| Interior Volume Capacity | 50 qt |
| Boxes/Bins Material Family | Plastic |
| Color Family | Clear |
| Stackable | No |
| Mountable | No |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 17.75″ |
| Depth | 32.5″ |
| Height | 6.5″ |
| Color(s) | Clear/Gray |
| Closure Type | Latching Lift-Off Lid |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 26 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 762016497570 |
| UNSPSC | 24112404 |
| Weight | 2.33 lbs. |
| Length | 32.5 in |
| Height | 5.988 in |
| Width | 16.35 in |











Reviews
There are no reviews yet.