Description :
Product Details**
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Fastener Type | Prong Fastener |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Color Family | Red |
| Back Cover Color(s) | Earth Red |
| Front Cover Color(s) | Earth Red |
| Capacity Range [Max] | 3″ |
| Report Cover Quantity | 25 |
| Cover Material(s) | Pressboard |
| Fastener Material | Metal |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Total Recycled Content Percent | 50% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 8 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 25 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071503770240 |
| UNSPSC | 44122013 |
| Weight | 7.4 lbs. |
| Length | 3.5 in |
| Height | 11 in |
| Width | 12 in |









Reviews
There are no reviews yet.