Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | Non-View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 3″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | Black |
| Ring Style | Round-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 460 |
| Binder Color(s) | Black |
| Ring Mounting | Spine |
| Material(s) | Heavy-Duty Vinyl |
| Inside Pocket Description | One Front,One Back |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 65% |
| Total Recycled Content Percent | 68% |
| Special Features | With Sheet Lifters |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 20 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071503770172 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 1.81 lbs. |
| Length | 4.25 in |
| Height | 11.5 in |
| Width | 12.3 in |











Reviews
There are no reviews yet.