Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | Non-View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 0.5″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | White |
| Ring Style | Round-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 100 |
| Binder Color(s) | White |
| Material(s) | Polyethylene |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Total Recycled Content Percent | 70% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 13 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 18 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071503770691 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 0.438 lbs. |
| Length | 10.75 in |
| Height | 11.5 in |
| Width | 1 in |










Reviews
There are no reviews yet.