Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | Non-View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 1″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | Black |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 220 |
| Binder Color(s) | Black |
| Ring Mounting | Back |
| Material(s) | Textured Paper |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Green Information | Coverboard contains 73% post-consumer recycled content, 82% total recycled content. Metal rings contain 20% post-consumer recycled content. Paper material contains 30% post-consumer recycled content. No volatile organic compounds, chemicals, or PVCs. |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 16 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 18 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071503283665 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 0.889 lbs. |
| Length | 9.75 in |
| Height | 11.5 in |
| Width | 1.75 in |









Reviews
There are no reviews yet.