Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Weekly |
| Edition Year | 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Black |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12-Month (Jan to Dec) |
| Size (Bound-Side First) | 8.75 x 6.88 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Color(s) | Black |
| Cover Material(s) | Simulated Leather |
| Appointment Ruling | 60-min, 8 AM to 5 PM (Mon-Fri) |
| Calendar Reference Blocks | Past Month,Current Month,Two Future Months |
| Sheet Color(s) | White/Gray |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Printed with soy-based inks. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 13 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 830951008851 |
| UNSPSC | 44112004 |
| Weight | 0.5 lbs. |
| Length | 7 in |
| Height | 0.5 in |
| Width | 9.13 in |









Reviews
There are no reviews yet.