Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Weekly,Monthly |
| Edition Year | 2024 to 2025 |
| Academic Year | Yes |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Black |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread,One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 13 Month: (July to July) |
| Size (Bound-Side First) | 8 x 5 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Color(s) | Black |
| Cover Material(s) | Vicuana |
| Binding Color(s) | Silver |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Calendar Reference Blocks | Current Month |
| Separate Sections | Map of North America,Metric Conversion Table,Multiplication Table,Periodic Table,Three-Year Calendar,Yearly Planner |
| Sheet Color(s) | White |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Printed with vegetable-oil-based ink. Acid-free paper. Processed Chlorine Free (PCF). PVC-free. |
| Package Includes | (1) Sheet of Color-Coding & Labeling Stickers |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Country Of Origin | CA |
| Carton Weight | 8 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 20 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 069775629151 |
| UNSPSC | 44112005 |
| Weight | 0.37 lbs. |
| Length | 8 in |
| Height | 0.25 in |
| Width | 5 in |












Reviews
There are no reviews yet.