Description :
Product Details**
| Global Product Type | Alkaline Batteries |
| Battery Size | D |
| Battery Type | Alkaline |
| Voltage | 1.5 V |
| Material(s) | Alkaline |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ANSI Compliant,Mercury Free |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 32 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 8 PK |
| Pack Quantity | 12 EA |
| UPC | 012800470488 |
| UNSPSC | 26111702 |
| Weight | 3.975 lbs. |
| Length | 4.813 in |
| Height | 2.375 in |
| Width | 6.125 in |











Reviews
There are no reviews yet.