Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 2″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 17 |
| Color Family | White |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 540 |
| Binder Color(s) | White |
| Ring Mounting | Back |
| Material(s) | Vinyl |
| Insert Description | Front,Spine,Back |
| Front Cover Insert Size | 11 x 17 |
| Spine Insert Size | 2.71 x 11.25 |
| Back Cover Insert Size | 11 x 17 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Contains a minimum of 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 18 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 083086221323 |
| UNSPSC | 44122037 |
| Weight | 2.62 lbs. |
| Length | 20.25 in |
| Height | 3 in |
| Width | 11.6 in |











Reviews
There are no reviews yet.