Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Weekly |
| Edition Year | 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Black |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12-Month (Jan to Dec) |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Binding Details | CoilPro™ Twin-Wire |
| Cover Color(s) | Black |
| Cover Material(s) | Hardboard,Lizard-Look Synthetic Leather |
| Binding Color(s) | Black |
| Appointment Ruling | 15-min, 7 AM to 8:45 PM (Mon-Fri),15-min, 7 AM to 5:45 PM (Sat),Open Scheduling (Sun) |
| Calendar Reference Blocks | Past Month,Current Month,Four Future Months |
| Separate Sections | Current Year Quarterly Planners,Future Year Quarterly Planners,Interest Calculation Table,List of Important Dates,Measurement Standard/Metric Conversion Table,Personal Information Page,Telephone & Address Section,Temperature Celsius/Fahrenheit Conversion Table |
| Sheet Color(s) | White |
| Pocket Details | (1) Interior Storage Pocket |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Printed with vegetable-oil-based ink. Acid-free paper. Processed Chlorine Free (PCF). |
| Package Includes | (1) Set of Self-Adhesive Tabs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 50% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Country Of Origin | MX |
| Carton Weight | 25 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 20 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 069775661953 |
| UNSPSC | 44112005 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 1.2 lbs. |
| Length | 11.3 in |
| Height | 0.8 in |
| Width | 9 in |










Reviews
There are no reviews yet.