Description :
Product Details**
| Global Product Type | Soy/Wax Crayons |
| Color Family | Multicolor |
| Size Group | Standard |
| Age Recommendation | Ages 4 and Up |
| Crayon Size | 3.63″ x 0.31″ |
| Color(s) | Assorted |
| Color Assortment | Black,Blue,Brown,Green,Orange,Red,Violet,Yellow |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Contains a minimum of 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Country Of Origin | MX |
| Carton Weight | 9 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 800 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 072067323507 |
| UNSPSC | 44121709 |
| Weight | 9 lbs. |
| Length | 15.5 in |
| Height | 4 in |
| Width | 8.75 in |












Reviews
There are no reviews yet.