Description :
Product Details**
| Global Product Type | Covered Modular Boxes & Bins |
| Number of Compartments | 1 |
| Interior Volume Capacity | 2 gal |
| Color Family | Blue |
| Stackable | Yes |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 8.2″ |
| Depth | 12.5″ |
| Height | 11.5″ |
| Color(s) | Blue |
| Closure Type | Lid |
| Lid Sold Separately | No |
| Maximum Stacking Height | 5 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | CPSIA |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CA |
| Carton Weight | 5 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 PK |
| Pack Quantity | 5 EA |
| UPC | 000000000000 |
| UNSPSC | 44111503 |
| Weight | 4.6 lbs. |
| Length | 12.5 in |
| Height | 11.5 in |
| Width | 8.2 in |











Reviews
There are no reviews yet.