Description :
Bankers Box Decorative Literature Sorters are ideal for managing lighter workflows, organizing mail, forms, catalog sheets and other letter-sized literature. Includes plastic channels and labels for setting up a desktop index system. Stylish, decorative colors blend with any decor. Inside-compartment dimensions: 9″ x 12″ x 2.13″. Made from corrugated cardboard. Perfect for use in the office, home office, school, or wherever you would like to organize important papers, documents, magazines or any other materials.
Product Details**
| Global Product Type | Personal Desktop Literature Sorters |
| Number of Compartments | 8 |
| Material(s) | Corrugated Cardboard |
| Color Family | Black |
| Literature Sorter Type | Open Front |
| Compartment Size | 9 x 12 x 2.13,Letter |
| Color(s) | Black/Gray Pinstripe |
| Width | 19.5″ |
| Depth | 12.38″ |
| Height | 10.25″ |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Adhesive Labels,Plastic Channels |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| Special Features | Compartment Size: 9w x 12d x 2 1/8h |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 9 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 3 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 043859663095 |
| UNSPSC | 44111503 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 2.128 lbs. |
| Length | 23.38 in |
| Height | 1.63 in |
| Width | 12 in |









Reviews
There are no reviews yet.