Product Details**
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Seam Type | Side |
| Flap Type | Square |
| Trade Size | #10 |
| Security Tinted | Yes |
| Envelopes/Mailers Closure | Self-Adhesive |
| Color Family | White |
| Opening | Open Side |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Finish | Wove |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Exterior Dimensions | 4.13 x 9.5 |
| Color(s) | White |
| Window Position | Upper Left,Lower Left |
| Window Size | 4 x 1,3.5 x 1.25 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17″ x 22″ sheets of paper |
| Country Of Origin | AE |
| Carton Weight | 44 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 2500 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 087547979150 |
| UNSPSC | 44121504 |
| Weight | 6 lbs. |
| Length | 13.78 in |
| Height | 9.88 in |
| Width | 4.13 in |












Reviews
There are no reviews yet.