Description :
Keep track of key dates from birthdays to work deadlines. Soft, muted, ghosted-flower design on each page rotates quarterly to keep each season fresh and inspiring. Easy to follow, one month per page format features ruled daily blocks to keep your notes and reminders neat and easy to read. Full year calendar reference runs across the bottom of each monthly page, making it easy for you to stay several steps ahead. Wirebound across the top with a hanging loop for wall display. Printed on high-quality paper for superior ink-bleed resistance.
Product Details**
| Global Product Type | Wall Calendars |
| Calendar Format | Monthly |
| Edition Year | 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Multicolor |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Month per Page |
| Calendar Term | 12-Month (Jan to Dec) |
| Size (Bound-Side First) | 15 x 12 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Page Theme | Seasonal Artwork |
| Calendar Reference Blocks | Current Year |
| Sheet Color(s) | Multicolor |
| Hanger Style | Wire Loop |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 8 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 038576345423 |
| UNSPSC | 44112002 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.649 lbs. |
| Length | 0.125 in |
| Height | 12 in |
| Width | 15 in |










Reviews
There are no reviews yet.