Description :
Durable binder features a sturdy construction that’s ideal for frequent referencing. The DuraHinge® design is stronger, lasts longer and resists tearing, and the DuraEdge® feature makes the sides and top more pliable, providing greater split resistance. Deeply textured film offers a smoother finish and features a linen pattern for a high-quality look and feel. The binder features wider front and back panels to fully cover standard dividers and sheet protectors. Slant rings have a higher page capacity when compared to the same size round rings. Pages lie flat with back-mounted rings. Two interior pockets provide plenty of room to store both punched and unpunched paperwork.
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | Non-View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 1″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | Blue |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 220 |
| Binder Color(s) | Blue |
| Ring Mounting | Back |
| Material(s) | Polypropylene |
| Inside Pocket Description | One Front,One Back |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 42% |
| Total Recycled Content Percent | 42% |
| Country Of Origin | MX |
| Carton Weight | 10 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 077711272514 |
| UNSPSC | 44122003 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.859 lbs. |
| Length | 11.7 in |
| Height | 1.63 in |
| Width | 10.63 in |









Reviews
There are no reviews yet.