Description :
Product Details**
| Global Product Type | Clip/Clamp Binding Report Covers |
| Fastener Type | Clip Fastener |
| Sheet Type | Unpunched |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Color Family | Clear |
| Back Cover Color(s) | Dark Blue |
| Front Cover Color(s) | Clear |
| Sheet Capacity | 30 |
| Report Cover Quantity | 25 |
| Cover Material(s) | Vinyl |
| Spine Color(s) | Dark Blue |
| Clip Color(s) | Black |
| Fastener Material | Steel |
| Number of Fasteners | 1 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | DE |
| Carton Weight | 27 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 225 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 616528220419 |
| UNSPSC | 44122013 |
| Weight | 3.1 lbs. |
| Length | 12.13 in |
| Height | 1.75 in |
| Width | 11 in |











Reviews
There are no reviews yet.