Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Daily |
| Edition Year | 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Black |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Day per Page |
| Calendar Term | 12-Month (Jan to Dec) |
| Size (Bound-Side First) | 8 x 5 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Color(s) | Black |
| Cover Material(s) | Soft Corinth |
| Binding Color(s) | Silver |
| Appointment Ruling | 30-min, 7 AM to 7:30 PM (Mon-Fri),Open Scheduling (Sat-Sun) |
| Calendar Reference Blocks | Past Month,Current Month,Two Future Months |
| Separate Sections | List of Important Dates,Personal Information Page,Telephone & Address Section |
| Sheet Color(s) | White/Blue/Gray |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | Soft Cover |
| Country Of Origin | CA |
| Carton Weight | 16 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 20 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 069775616656 |
| UNSPSC | 44112008 |
| Weight | 0.75 lbs. |
| Length | 8 in |
| Height | 0.63 in |
| Width | 5 in |












Reviews
There are no reviews yet.