Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 1.5″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | White |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 375 |
| Binder Color(s) | White |
| Ring Mounting | Back |
| Material(s) | Polypropylene,Plant-Based Polyethylene |
| Inside Pocket Description | One Front,One Back |
| Insert Description | Front,Spine,Back |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Paper contains 30% post-consumer recycled content, 60% total recycled content. |
| Disclaimer Statement | California Disclaimer: Samsill does not make any claims regarding our products in terms of “biodegradable” or “degradable” or “decomposable” or in any way imply that products will break down in a landfill to any customer in the State of California |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 19 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 050362169570 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 1.02 lbs. |
| Length | 11.63 in |
| Height | 2.25 in |
| Width | 10.94 in |












Reviews
There are no reviews yet.