Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 1″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | Black |
| Ring Style | Round-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 225 |
| Binder Color(s) | Black |
| Ring Mounting | Back |
| Material(s) | Nonstick Polypropylene |
| Inside Pocket Description | One Front,One Back |
| Insert Description | Front,Spine,Back |
| Front Cover Insert Size | 9.81 x 11.19 |
| Spine Insert Size | 1.09 x 11.19 |
| Back Cover Insert Size | 8.75 x 11.19 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | MX |
| Carton Weight | 14 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 042167809614 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 1.167 lbs. |
| Length | 11.562 in |
| Height | 1.344 in |
| Width | 10.625 in |











Reviews
There are no reviews yet.