Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Daily |
| Edition Year | 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Black |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Day per Page |
| Calendar Term | 12-Month (Jan to Dec) |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Binding Details | Twin-Wire: Hard Cover |
| Cover Color(s) | Black |
| Cover Material(s) | Leatherette,Hardboard |
| Appointment Ruling | 15-min, 8 AM to 7:45 PM (Mon-Fri),15-min, 8 AM to 5:45 PM (Sat),Open Scheduling (Sun) |
| Calendar Reference Blocks | Two Past Months,Current Month,Five Future Months |
| Separate Sections | Three-Year Holiday List,Three-Year Reference Calendar |
| Sheet Color(s) | White |
| Pocket Details | Double-Sided Storage Pocket |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | Executive Series Hardcover—Durable wire bound hardcover can be archived for years. |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 7 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 3 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 040983112406 |
| UNSPSC | 44112008 |
| Weight | 2.15 lbs. |
| Length | 11 in |
| Height | 0.5 in |
| Width | 8.5 in |










Reviews
There are no reviews yet.