Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Weekly,Monthly |
| Edition Year | 2024 to 2025 |
| Academic Year | Yes |
| Julian Dates | No |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Multicolor |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread,One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12-Month (July to June) |
| Size (Bound-Side First) | 11″ x 9.38″ |
| Binding Details | Twin Wire: Soft Cover |
| Cover Theme | GreenPath Floral Artwork |
| Cover Color(s) | Multicolor |
| Cover Material(s) | Paperboard |
| Binding Color(s) | Silver |
| Page Theme | GreenPath Graphic Design |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Separate Sections | Eco Info Page,Recycling Info Page,(10) Ruled Notes Pages,Three-Year Reference Calendar |
| Sheet Color(s) | Natural/Green |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Age Recommendation | Ages 12 and Up |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 12 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 038576219960 |
| UNSPSC | 44112004 |
| Weight | 0.958 lbs. |
| Length | 0.563 in |
| Height | 11 in |
| Width | 9.375 in |










Reviews
There are no reviews yet.