Description :
Trust Kensington® to provide reliable surge protection for your valuable electronics like laptops, TVs and printers. With an extra-long 15-foot cord, you can have plenty of room to plug in far away from the wall outlet. Your outlet capacity expands with six adapter-style plugs available on the power strip, with 540 joules of surge dissipation to protect your devices from damaging spikes. A green indicator light lets you know you’re protected and there’s also a connected equipment warranty.
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 6 AC |
| Joules Of Surge Protection | 540 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $10,000 Limited |
| Cord Length | 15 ft |
| Color(s) | Gray |
| Protection Type | Power |
| Noise Protection | Up to 20 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Response Time | 1 ns |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Width | 2″ |
| Depth | 11.5″ |
| Height | 1″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | CSA Approved,UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 12 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 5 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 085896382157 |
| UNSPSC | 39121610 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 2.057 lbs. |
| Length | 1.9 in |
| Height | 13.8 in |
| Width | 5.8 in |














Reviews
There are no reviews yet.