Description :
Product Details**
| Global Product Type | Laptop/Tablet Cases |
| For Use With | Laptops |
| Wheels | No |
| Color Family | Black |
| Checkpoint Friendly | No |
| Maximum Device Size | 15.6″ |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Vinyl |
| Carrying Handle | Yes |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Telescoping Handle | No |
| Belt Loop | No |
| Locking (Yes/No) | No |
| Number of Compartments | 3 |
| Width | 16.75″ |
| Depth | 7.75″ |
| Height | 12″ |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 6 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 2 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 030918009222 |
| UNSPSC | 53121701 |
| Weight | 3 lbs. |
| Length | 7.75 in |
| Height | 12 in |
| Width | 16.75 in |












Reviews
There are no reviews yet.