Description :
Product Details**
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Fastener Type | Two-Prong Metal Fastener |
| Sheet Type | Punched |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Title Panel | Yes |
| Color Family | Green |
| Back Cover Color(s) | Light Green |
| Front Cover Color(s) | Light Green |
| Capacity Range [Max] | 3″ |
| Sheet Capacity | 750 |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Cover Material(s) | PressGuard™ Coated Pressboard |
| Spine Color(s) | Coordinating |
| Center To Center | 8.5″ |
| Fastener Material | Metal |
| Number of Fasteners | 1 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Green Information | Paper contains 30% post-consumer recycled fiber, 65% total recycled fiber. |
| Special Features | PressGuard® Covers—Coated pressboard resists moisture. |
| Country Of Origin | MX |
| Carton Weight | 22 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 100 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 078787127036 |
| UNSPSC | 44122013 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.25 lbs. |
| Length | 11.5 in |
| Height | 0.25 in |
| Width | 9.125 in |









Reviews
There are no reviews yet.