Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 6 AC |
| Joules Of Surge Protection | 3,300 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $50,000 Lifetime |
| Cord Length | 6 ft |
| Color(s) | Light Gray |
| Protection Type | Phone,Power |
| Noise Protection | 40 dB to 80 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | 3 Diagnostic LEDs,Illuminated Power Switch,LED |
| Response Time | 1 ns |
| Housing Material | Metal |
| Width | 9″ |
| Depth | 3.5″ |
| Height | 2.5″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (4) Outlet Safety Covers,Instruction Manual with Warranty Information |
| Compliance Standards | Conforms to UL 1449 Standards,RoHS Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Three Diagnostic LEDs |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 37 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332010544 |
| UNSPSC | 39121610 |
| Weight | 2.835 lbs. |
| Length | 3 in |
| Height | 11.5 in |
| Width | 7.25 in |





















Reviews
There are no reviews yet.