Description :
Product Details**
| Global Product Type | Cushion/Bubble Mailers |
| Seam Type | Side |
| Flap Type | Square |
| Trade Size | #5 |
| Security Tinted | No |
| Envelopes/Mailers Closure | Self-Adhesive |
| Color Family | Brown |
| Opening | Open End |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Finish | Satin |
| Envelopes/Mailers Exterior Dimensions | 10.5 x 16 |
| Color(s) | Golden Brown Kraft |
| Interior Lining | Barrier Bubble® Air Cell Cushion |
| Interior Dimensions | 10.38 x 14.75 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Paper contains 100% recycled paper with 10% post-consumer content |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 3 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 25 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 040036101906 |
| UNSPSC | 44121503 |
| Weight | 3 lbs. |
| Length | 17.5 in |
| Height | 9.5 in |
| Width | 12.25 in |










Reviews
There are no reviews yet.