Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | Non-View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 3″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | Blue |
| Ring Style | D-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 1,000 |
| Binder Color(s) | Blue |
| Ring Mounting | Back |
| Material(s) | Ripstop Nylon |
| Inside Pocket Description | Two Front,One Back |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | King Size |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 12 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 4 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 022293117753 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 2.3 lbs. |
| Length | 12.643 in |
| Height | 5.557 in |
| Width | 13.157 in |











Reviews
There are no reviews yet.