Description :
Product Details**
| Global Product Type | Art Paper Rolls |
| Sheet/Roll Size | 36″ x 1,000 ft |
| Paper Basis Weight (lb) | 50 lb Wrapping |
| Color Family | White |
| Paper/Media Color(s) | Natural |
| Rolls Per Unit | 1 |
| End of Roll Indicator | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 53 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 RL |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 045173058366 |
| UNSPSC | 60121124 |
| Weight | 52.61 lbs. |
| Length | 36.25 in |
| Height | 9.5 in |
| Width | 9.5 in |











Reviews
There are no reviews yet.