Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Weekly,Monthly |
| Edition Year | 2021 to 2022 |
| Academic Year | Yes |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Multicolor |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread,One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12-Month (July to June) |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Theme | Laurel Floral Artwork |
| Cover Color(s) | Green/Pink/Orange |
| Cover Material(s) | Polypropylene |
| Page Theme | Laurel Springtime Floral Wreath Artwork |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Calendar Reference Blocks | Past Month,Future Month |
| Separate Sections | (2) Bonus Past Monthly Spreads (May-June),Contacts,Holidays,Important Dates,Notes Pages,Two-Year Reference Calendars,Yearly Goals |
| Sheets per Calendar/Planner | 144 |
| Sheet Color(s) | White/Multicolor |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 28 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 699931319475 |
| UNSPSC | 44112004 |
| Weight | 1.2 lbs. |
| Length | 11 in |
| Height | 0.67 in |
| Width | 9 in |












Reviews
There are no reviews yet.