Description :
Product Details**
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Grade | Light-Duty |
| Core Size | 3″ |
| Dispenser Included | No |
| Color Family | Clear |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Plastic |
| Width | 1″ |
| Length | 72 yds |
| Size | 1″ x 72 yds |
| Thickness | 2.3 mil |
| Color(s) | Transparent |
| Finish | Gloss |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 12 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 36 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 051131066816 |
| UNSPSC | 31201512 |
| Weight | 0.293 lbs. |
| Length | 4.3 in |
| Height | 1 in |
| Width | 4.267 in |











Reviews
There are no reviews yet.