Description :
Keep craft supplies organized and ready for crafting with the Little Artist Antimicrobial Six-Cup Caddy from deflecto®. Six attached cups hold beads, pompoms, crayons, scissors, brushes, and everything you need for a fun afternoon. Use the Cup Caddy to divide packaged goods for snack time, too. Each caddy includes a built-in handle designed for small hands, so it’s easy for kids to carry. Plus, the caddies are stackable when empty, so they take up less space between activities.
Product Details**
| Global Product Type | Art Supplies Storage Bins |
| Color(s) | Red |
| Material(s) | Polypropylene |
| Art Containers Type | Art Containers-Art Supplies Storage Bin |
| Container Size | 5.29 x 12.07 x 9.55 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 4 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 079916395234 |
| UNSPSC | 56121700 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.57 lbs. |
| Length | 12.07 in |
| Height | 5.29 in |
| Width | 9.55 in |
















Reviews
There are no reviews yet.