Description :
Product Details**
| Global Product Type | Alkaline Batteries |
| Battery Size | D |
| Battery Type | Alkaline |
| Voltage | 1.5 V |
| Material(s) | Alkaline Manganese Dioxide |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 9 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 PK |
| Pack Quantity | 2 EA |
| UPC | 039800011398 |
| UNSPSC | 26111702 |
| Weight | 0.649 lbs. |
| Length | 4.4 in |
| Height | 1.3 in |
| Width | 3.7 in |










Reviews
There are no reviews yet.