Description :
Product Details**
| Global Product Type | Alkaline Batteries |
| Battery Size | D |
| Battery Type | Alkaline |
| Voltage | 1.5 V |
| Material(s) | Alkaline Manganese Dioxide |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Value Pack—Stock up and save! |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 33 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 PK |
| Pack Quantity | 8 EA |
| UPC | 039800006080 |
| UNSPSC | 26111702 |
| Weight | 2.66 lbs. |
| Length | 5.5 in |
| Height | 2.44 in |
| Width | 2.63 in |



















Reviews
There are no reviews yet.