Description :
Product Details**
| Global Product Type | Postal Scales |
| Electronic/Mechanical | Electronic |
| Scale Type | Postal,Freight |
| Weight Units | Kilograms/Grams,Pounds/Ounces |
| Increments | 0.1 oz,1 g |
| Tare Feature | Yes |
| Color(s) | Gray |
| Power Source(s) | 4 AA Batteries (Included) |
| Platform Dimensions | 6″ dia |
| Weight Capacity | 11 lbs,5 kg |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (4) AA Batteries |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 38 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 16 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 816965001316 |
| UNSPSC | 41111510 |
| Weight | 1.56 lbs. |
| Length | 10.8 in |
| Height | 2.5 in |
| Width | 8.4 in |










Reviews
There are no reviews yet.