Description :
Product Details**
| Global Product Type | Unpunched Envelopes/Sleeves |
| Thickness/Grade | Standard |
| Insert Size | 8.5 x 11 |
| Load Orientation | Top |
| Number of Holes Punched | 0 |
| Sheet Capacity | 25 |
| Sheet Protector Type | Self-Adhesive |
| Material(s) | Polypropylene |
| Color(s) | Clear |
| Finish | Clear |
| Suggested Use | Binders,Folders |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 19 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 50 PK |
| Pack Quantity | 10 EA |
| UPC | 038944701851 |
| UNSPSC | 44122025 |
| Weight | 0.243 lbs. |
| Length | 9.6 in |
| Height | 0.3 in |
| Width | 5.3 in |











Reviews
There are no reviews yet.