Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Daily,Monthly |
| Edition Year | 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Multicolor |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Day per Page,One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12 Month: (Jan to Dec) |
| Size (Bound-Side First) | 8 x 5 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Theme | Daisy Artwork |
| Cover Color(s) | Navy/Gray/Pink |
| Cover Material(s) | Paperboard |
| Binding Color(s) | White |
| Page Theme | Daisy Artwork |
| Appointment Ruling | 30-min, 7 AM to 7:30 PM (Sun-Sat) |
| Calendar Reference Blocks | Past Month,Current Month,Two Future Months |
| Separate Sections | Cash Record,Current Year Quarterly Planners,Future Year Quarterly Planners,Interest Calculation Table,List of Important Dates,Measurement Standard/Metric Conversion Table,Personal Information Page,Ruled Notes,Temperature Celsius/Fahrenheit Conversion Table |
| Sheet Color(s) | White |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pink Comments | 8% of net proceeds will be donated to the National Breast Cancer Foundation. |
| Country Of Origin | CA |
| Carton Weight | 17 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 20 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 069775694159 |
| UNSPSC | 44112004 |
| Weight | 0.81 lbs. |
| Length | 8 in |
| Height | 0.625 in |
| Width | 5 in |











Reviews
There are no reviews yet.