Description :
Product Details**
| Global Product Type | Two Pocket Folders |
| Sheet Size | 11″ x 8.5″ |
| Color Family | Purple |
| Brad/Prong/Tang Fasteners | Yes |
| Front Cover Color(s) | Purple |
| Back Cover Color(s) | Purple |
| Pocket Folders Capacity (text) | 100 Sheets |
| Inside Pockets | One Back,One Front |
| Business Card Holder | Inside Front Cover |
| Capacity Range [Max] | 0.5″ |
| Cover Material(s) | 11 pt Tagboard |
| Pocket Leaves Color(s) | Purple/White |
| Texture/Finish | Leatherette |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | Folder Size: 11.75″ x 9.5″ |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 31 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 250 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 000000000000 |
| UNSPSC | 44102106 |
| Weight | 30.5 lbs. |
| Length | 19.5 in |
| Height | 12.75 in |
| Width | 14.75 in |












Reviews
There are no reviews yet.