Description :
Product Details**
| Global Product Type | Two Pocket Folders |
| Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | Multicolor |
| Brad/Prong/Tang Fasteners | Yes |
| Front Cover Color(s) | Assorted |
| Back Cover Color(s) | Assorted |
| Pocket Folders Capacity (text) | 130 Sheets |
| Color Assortment | Blue,Red,Yellow |
| Inside Pockets | One Back,One Front |
| Capacity Range [Max] | 2″ |
| Cover Material(s) | Polypropylene |
| Pocket Leaves Color(s) | Assorted |
| Texture/Finish | Smooth |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Acid-free. PVC-free. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 23 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 PK |
| Pack Quantity | 6 EA |
| UPC | 086486877466 |
| UNSPSC | 44122011 |
| Weight | 0.94 lbs. |
| Length | 11.5 in |
| Height | 1.125 in |
| Width | 9.375 in |











Reviews
There are no reviews yet.