Description :
When an AC wall outlet isn’t available and the battery in your device is depleted, a portable power inverter is a great option. Convert 12V DC from a vehicle battery to AC power. Portable power for charging and operating multiple devices at the same time in your car, truck, boat or RV. Features a convenient cigarette lighter adapter plug. Just plug the DC input jack with convenient 3-foot cord into the 12V cigarette lighter socket in your vehicle, press the on/off switch, and it is ready to operate. A built-in ventilation fan keeps the PowerVerter’s interior cool during extended use.
Product Details**
| Global Product Type | Car Chargers & Power Inverters |
| Adapter/Charger Type | Power Inverter |
| For Device Type | Mobile Devices |
| Connector/Port/Interface | (2) AC Outlets,(2) USB |
| Color(s) | Silver |
| Ports/Amps | 2 Ports |
| Power Source(s) | Vehicle Outlet |
| Voltage | 120 V |
| OEM/Compatible | OEM |
| Length | 3 ft |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 200 W AC Inverter with USB Charging |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 15 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332187901 |
| UNSPSC | 26111704 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 1.08 lbs. |
| Length | 5 in |
| Height | 7.28 in |
| Width | 3.15 in |



















Reviews
There are no reviews yet.