Description :
Product Details**
| Global Product Type | Masking Tape |
| Grade | Heavy-Duty |
| Core Size | 3″ |
| Dispenser Included | No |
| Color Family | Blue |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Tensile Strength | 19 lb/in |
| Width | 18 mm |
| Length | 54.8 m |
| Size | 18 mm x 54.8 m |
| Thickness | 5.3 mil |
| Color(s) | Blue |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 13 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 PK |
| Pack Quantity | 2 RL |
| UPC | 087547140192 |
| UNSPSC | 31201503 |
| Weight | 0.5 lbs. |
| Length | 4.75 in |
| Height | 1.38 in |
| Width | 4.75 in |


























Reviews
There are no reviews yet.