Description :
Product Details**
| Global Product Type | Post Binders |
| Binder Style | Non-View |
| Binder Size Capacity | 6″ |
| Binder Sheet Size | 14.88 x 8.5 |
| Color Family | Blue |
| Binder Type | Post |
| Binder Color(s) | Light Blue |
| Number of Posts | 2 |
| Material(s) | Pressboard |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | Bound On 14 7/8″ Side—Designed for use with sheets that are still attached in continuous form with accordion fold. |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 15 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 25 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 050505540426 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 0.506 lbs. |
| Length | 11.5 in |
| Height | 0.6 in |
| Width | 15.4 in |










Reviews
There are no reviews yet.