Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 6 AC |
| Joules Of Surge Protection | 180 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $2,500 |
| Cord Length | 2 ft |
| Color(s) | Light Gray |
| Protection Type | Power |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | LED |
| Response Time | 1 ns |
| Housing Material | Plastic |
| Width | 1.5″ |
| Depth | 1.5″ |
| Height | 9.5″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | Conforms to UL 1363 Standards,Conforms to UL 1449 Standards,cUL Approved,RoHS Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 15 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 20 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332095404 |
| UNSPSC | 39121610 |
| Weight | 0.58 lbs. |
| Length | 2.3 in |
| Height | 11 in |
| Width | 3.2 in |


























Reviews
There are no reviews yet.